poniedziałek, 23 lipca 2012

Tam, gdzie diabeł porwał Twardowskiego



W sobotę dn. 22 września 2007 roku, dziewczęta i chłopcy z Kółka Historycznego klas gimnazjalnych ZS im. Bohaterów Września 1939 roku w Wysokiej k./Jordanowa udały się na wycieczkę realizowaną w ramach specjalnego programu poznawania historii swej małej ojczyzny do miasta powiatowego Sucha Beskidzka. Miasto to jest położone nad rzeką Skawą i na styku dwóch pasm górskich: Beskidu Makowskiego od wschodu i Beskidu Małego od zachodu.  














Najciekawszymi zabytkami pazasakralnymi są tam: Zamek i Karczma Rzym. W Zamku i tamtejszym Muzeum Miejskim znajdują się - poza doskonałą restauracją Kaspera Suskiego i hotelem - także ekspozycje: strojów historycznych, starodruków i dokumentów potwierdzających prawa miejskie Suchej Beskidzkiej oraz co ważniejszych wydarzeń z życia tego miasta, ekspozycja malarstwa dawnego i współczesnego oraz dagerotypów i zdjęć. Poza tym znajduje się tam sala koncertowa - gdzie odbywają się koncerty muzyki dawnej, klasycznej i współczesnej, a także zamkowa kaplica z dawnymi polichromiami ściennymi i polichromowanymi figurami Matki Boskiej, Jezusa i świętych.  
Mało kto wie, że właśnie na suskim Zamku znajdują się m.in. dwa obrazy: króla hiszpańskiego don Filipa IV i - znanej z dumasowskich powieści płaszcza i szpady - królowej Anny Austriaczki, o której honor walczyli dzielni muszkieterowie - Portos, Atos, Aramis i d'Artagnan!  














W zamkowym ogrodzie znajduje się Muzeum Regionalne, którego ekspozycje ukazują wspaniale zachowane artefakty z wsi beskidzkich Ziemi Suskiej oraz dzieła sztuki twórców ludowych. Sam park w stylu angielskim gromadzi okazałe drzewa i sadzawki z pływającymi w nich rybami!    














Karczma Rzym położona jest w suskim Rynku i liczy sobie już kilkaset lat z okładem. Wzniesiono ją na trakcie wiodącym z Krakowa ku Orawie i dalej na Słowację, Austrię do słonecznej Italii i Miasta Świętego. Karczma jest prowadzona na regionalną modłę, można tam zjeść dobrze i smacznie - kuchnia regionalna jak i ogólnopolska. To właśnie tutaj Mefistofeles porwał Twardowskiego do piekieł, ale mu się to nie udało i Twardowski dzięki temu wylądował na Księżycu, gdzie będzie przebywał do dnia Sądu Ostatecznego...  













W ogóle młodzież była zadowolona z wypadu, a ja ze swej strony muszę ją pochwalić za nadzwyczajną pilność i uwagę oraz wysokie zdyscyplinowanie całej grupy, które wprawiało w zdumienie wszystkich pracowników obiektów muzealnych, które zwiedzaliśmy.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz