środa, 13 lutego 2013

Przedpołudnie pod wulkanami



    
Przepiękny japoński wulkan – święta góra Japończyków – Fuji-san i kwitnące na wiosnę sady wiśniowe – dwa symbole Kraju Wschodzącego Słońca


Pierwszy dzień ferii spędziliśmy z naszą Panią Leśniakiewicz na interesującym seansie filmowym na temat zagłady trzech starorzymskich miast: Herculaneum, Pompeii i Stabiae, które znikły pod grubą na 15-25 metrów warstwą popiołów wulkanicznych (tefry) wyrzuconych w powietrze w czasie potężnego, katakliktycznego wybuchu Wezuwiusza, w dniu 24 sierpnia 79 roku, w którym zginęli niemal wszyscy mieszkańcy Herculaneum i Pompeii, a nieliczni mieszkańcy Stabiae zdołali się uratować – w tym późniejszy słynny uczony rzymski – Pliniusz Młodszy. Jego stryj – również uczony i admirał rzymskiej floty – Pliniusz Starszy zginął w czasie wybuchu wskutek zatrucia gazami wulkanicznymi. Wszystko to mogliśmy oglądać na wstrząsającym filmie pt. „Ostatni dzień Pompejów”, na którym godzina po godzinie pokazano zagładę tych miast i to, co po nich pozostało… 

Projekcję filmu poprzedziła prelekcja Pana Roberta Leśniakiewicza połączona z prezentacją pt. „Wulkany – piękno i groza”, w czasie której opowiedział nam o wulkanach, zjawiskach wulkanicznych i towarzyszącym im kataklizmach.

Była to naprawdę interesująca i atrakcyjna lekcja historii starożytnej oraz geologii, wulkanologii i geografii! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz